Od 18-20 marca br., odbyła się 4. edycja konkursu liturgicznego online dla służb liturgicznych diecezji pelplińskiej. Konkurs był doskonałą okazją, aby sprawdzić swoją wiedzę z przypisów liturgicznych, które są bogactwem i pomocą w służbie przy ołtarzu Pana.

Pragnę podziękować wszystkim ministrantom, lektorom i ceremoniarzom za wzięcie udziału w konkursie Liturgicznym. Dziękuję wszystkim księżom opiekunom służby liturgicznej, którzy poinformowali o konkursie swoich podopiecznych i starali się ich do tego jak najlepiej przygotować.

Łącznie we wszystkich czterech kategoriach, udział wzięło 373 osoby z 76 parafii. Poniżej publikujemy finalistów konkursu, którzy otrzymają nagrody rzeczowe z rąk Księdza Biskupa Pomocniczego Arkadiusza Okroja, podczas Diecezjalnego Zjazdu Służb Liturgicznych, który odbędzie się 27 kwietnia 2024 roku w Pelplinie. Pozostali otrzymają pamiątkowe dyplomy za udział w konkursie, które w najbliższym czasie zostaną przekazane księżom opiekunom.

W kategorii ministrant:

A) Ministranci do 6 klasy szkoły podstawowej:

1. miejsce Igor Rafiński - parafia Wszystkich świętych w Brusach, opiekun ks. Rafał Grot (zdobył 30/30 punktów; czas 03:55)
2. miejsce Wojciech Kiełpiński - parafia MB Królowej Polski w Chojnicach, opiekun ks. Rafał Kunowski (zdobył 30/30 punktów; czas 06:32)
3. miejsce Wojciech Piotrzkowski - parafia Wszystkich świętych w Wysinie, opiekun ks. Arkadiusz Ćwikliński (zdobył 30/30 punktów; czas 07:36)
3. miejsce Paweł Singer - parafia MB Królowej Polski w Chojnicach, opiekun ks. Rafał Kunowski (zdobył 30/30 punktów; czas 07:54)

Wyróżnienie:

1. Michał Eggert - parafia Wszystkich świętych w Skórczu, opiekun ks. Szymon Gwardzik (zdobył 29/30 punktów; czas 07:56)
2. Stanisław Lehmann - parafia św. Trójcy w Sulęczynie, opiekun ks. Arkadiusz Guz (zdobył 29/30 punktów; czas 09:31)
3. Dominik Singer - parafia MB Królowej Polski w Chojnicach, opiekun ks. Rafał Kunowski (zdobył 29/30 punktów; czas 10:28)
4. Dominik Kulas - parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa w Piecach, opiekun ks. Bogdan Kozłowski (zdobył 29/30 punktów; czas 12:18)

W tej grupie udział wzięło 151 ministrantów.

B) Ministranci od 7 klasy szkoły podstawowej:

1. miejsce Oskar Mientki - parafia Leśno - Orlik, opiekun o. Urban Pudełko (zdobył 29/30 punktów; czas 05:17)
2. miejsce Dastin Trochowski - parafia Wniebowzięcia NMP w Pelplinie, opiekun ks. Stanisław Mejer (zdobył 28/30 punktów; czas 11:20)
3. miejsce Jakub Smukała - parafia Ciała i Krwi Pańskiej w Smętowie Granicznym, opiekun ks. Mariusz Skrzypek (zdobył 27/30 punktów; czas 10:32)

Wyróżnienie:

1. Patryk Czechowski - parafia Wniebowzięcia NMP w Nowej Cerkwi, opiekun ks. Artur Tybusz (zdobył 26/30 punktów; czas 04:26)
2. Łukasz Paluch - parafia św. Józefa w Świeciu, opiekun ks. Michał Choszcz (zdobył 26/30 punktów; czas 07:36)
3. Kacper Huzior - parafia Wniebowzięcia NMP w Pelplinie, opiekun ks. Stanisław Mejer (zdobył 26/30 punktów; czas 08:54)
4. Patryk Wieczorek - parafia św. Wojciecha w Starogardzie Gdańskim, opiekun ks. Piotr Fankidejski (zdobył 26/30 punktów; czas 11:58)
5. Krzysztof Zalewski - parafia Podwyższenia Krzyża świętego w Cekcynie, opiekun ks. Daniel Ciemniewski (zdobył 26/30 punktów; czas 12:28)

W tej grupie udział wzięło 74 ministrantów

C) W kategorii lektor:

1. miejsce Franciszek Wojtkiewicz - parafia Niepokalanego Poczęcia NMP w Nowej Wsi Lęborskiej, opiekun ks. Aleksander Lipkowski (zdobył 29/30 punktów; czas 07:29)
2. miejsce Adrian Lange - parafia Wniebowzięcia NMP w Pelplinie, opiekun ks. Stanisław Mejer (zdobył 28/30 punktów; czas 11:32)
3. miejsce Tomasz Kiełpiński - parafia MB Królowej Polski w Chojnicach, opiekun ks. Rafał Kunowski (zdobył 26/30 punktów; czas 10:42)
3. miejsce Szymon Kaiser - parafia św. Trójcy w Kościerzynie, opiekun ks. Paweł Wiecki (zdobył 26/30 punktów; czas 12:00)

Wyróżnienie:

1. Mateusz Brygman - parafia św. Marcina w Gostycynie, opiekun ks. Ireneusz Machut (zdobył 25/30 punktów; czas 05:51)
2. Franciszek Węsiora - parafia św. Kazimierza w Kartuzach, opiekun ks. Adam Malinowski (zdobył 25/30 punktów; czas 11:39)
3. Mateusz Draszanowski - parafia św. Jadwigi w Chojnicach, opiekun ks. Krzysztof Krzemiński (zdobył 25/30 punktów; czas 15:36)

W tej kategorii udział wzięło 53 lektorów.

D) W kategorii ceremoniarz:

1. miejsce Paweł Nawój - parafia św. Stanisława Bpa i Męczennika w Subkowach, opiekun ks. Andrzej Dombrowski (zdobył 48/58 punktów; czas 11:40)
2. miejsce Mateusz Kleina - parafia świętej Trójcy i Wszystkich świętych w Goręczynie, opiekun ks. Krzysztof Wilkowski (zdobył 43/58 punktów; czas 12:18)
3. miejsce Nikodem Warmowski - parafia Wniebowzięcia NMP w Kartuzach, opiekun ks. Maciej Dzwonkowski (zdobył 39/58 punktów; czas 08:00)

Wyróżnienie:
1. Maciej Rosenkiewicz  - parafia św. Mateusza Apostoła i Ewangelisty w Nowem, opiekun ks. Emil Zieńko (zdobył 38/58 punktów; czas 11:55)
2. Krzysztof Bartoszewski - parafia Podwyższenia Krzyża św. w Tczewie, opiekun ks. Robert Ratkowski (zdobył 37/58 punktów; czas 10:18)
3. Bartłomiej Kudzia - parafia Wniebowzięcia NMP w Pelplinie, opiekun ks. Stanisław Mejer (zdobył 36/58 punktów; czas 07:11)

W tej kategorii udział wzięło 95 ceremoniarzy.

Parafię, które wzięły udział w konkursie liturgicznym to:

Borzytuchom - Najświętszego Serca Jezusa
Świecie - św. Józefa
Tczew - św. Józefa
Tczew - NMP Matki Kościoła
Tczew - Podwyższenia Krzyża św.
Tuchola - Bożego Ciała
Turze - MB Nieustającej Pomocy
Wałdowo - św. Mateusza Apostoła i Ewangelisty
Warlubie - Niepokalanego Serca Maryi
Wąglikowice - Wniebowzięcia NMP
Wygoda - Józefa
Wysin - Wszystkich świętych
Zapceń - Chrystusa Króla

Jeszcze raz dziękuję Wszystkim za udział w konkursie.

ks. Grzegorz Miotk
Diecezjalny Duszpasterz