Z dniem 01 lipca 2024 roku, ks. Stanisław Mejer wikariusz parafii katedralnej w Pelplinie, został mianowany diecezjalnym duszpasterzem służb liturgicznych. Przez ostatnie sześć lat te zaszczytną funkcję sprawował ks. Grzegorz Miotk, który został mianowany dyrektorem wydziału duszpasterskiego. Gratulujemy kapłanom i życzymy, aby Duch Święty, obdarzał ks. Stanisława i ks. Grzegorza swoim światłem i mądrością w nowych powierzonych funkcjach.

Zakończyliśmy zapisy na tegoroczny kurs dla ceremoniarzy !!! Kandydaci, którzy zapisali się na kurs przez formularz, zapraszamy w poniedziałek, 26 sierpnia 2024 roku do Pelplina. Recepcja tego dnia, dla wszystkich zgłoszonych wcześniej uczestników będzie czynna od godz. 9.30-11.00 w Collegium Marianum w Pelplinie. Koszt za pierwsze dwa zjazdy wynosi 500 zł/osoby. Kursanci przywożą własne śpiwory, długopis, notatnik, komże (albę) oraz zgodę wypełnioną przez Rodziców i Ks. Proboszcza lub opiekuna ministrantów, która znajduje się przy zapisach w aktualnościach. Obecność na każdym zjeździe jest obowiązkowym warunkiem zaliczenia kursu wraz z pomyślnie zdanym egzaminem.

I zjazd: 26-29 sierpnia 2024 roku
II zjazd: 06-07 września 2024 roku
III zjazd: 11-13 października 2024 roku
IV zjazd: 08-09 listopada 2024 roku (egzamin i promocja)

W dniach 24-25 czerwca odbyły się w Łodzi XIX Mistrzostwa Polski LSO w Piłkę Halową o Puchar KNC. Naszą diecezje reprezentowali ministranci, którzy wygrali na etapie dekanalnym, rejonowym i diecezjalnym.
W kategorii:
- ministrant: reprezentowali nas ministranci z parafii Podwyższenia Krzyża świętego w Cekcynie (opiekun ks. Daniel Ciemniewski)
- lektor młodszy: reprezentowali nas ministranci z parafii Wniebowzięcia NMP w Pelplinie (opiekun ks. Stanisław Mejer)
- lektor starszy: reprezentowali nas ministranci z parafii św. Jadwigi Królowej w Chojnicach (opiekun ks. Krzysztof Krzemiński)

Mistrzostwa Polski odbyły się w poniedziałek, 24 czerwca uroczystą Mszą świętą w Bazylice Katedralnej w Łodzi pod przewodnictwem ks. Kard. Grzegorza Rysia. Następnie wszystkie drużyny udały się na różne obiekty sportowe, by rozegrać swój turniej. Pierwszego dnia zostały rozegrane mecze fazy grupowej, gdzie przedstawiciele z naszej diecezji zaprezentowali się bardzo dobrze, choć najlepiej wypadli ministranci z Pelplina i Cekcyna, którzy awansowali do grupy szesnastu najlepszych drużyn. Kolejnego dnia rozpoczęły się mecze fazy finałowej, gdzie ministranci z Pelplina odpadli w 1/16, a ministranci z Cekcyna wywalczyli ostatecznie 4. miejsce w całych mistrzostwach!  Z tego miejsca serdecznie gratulujemy ministrantom i księżom opiekunom z Cekcyna, Pelplina i Chojnic, że z taką dumą reprezentowali naszą diecezję.
Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów! Galeria zdjęć »

Każdego roku przed wakacjami zapraszamy młodzież z naszej diecezji do Pelplina na Przystań – Warsztaty dla duszy. Tegoroczna 12. edycja odbędzie się w poniedziałek 17 czerwca 2024 r. przed zakończeniem roku szkolnego.
Z tej racji, pragniemy serdecznie zaprosić młodzież z całej naszej diecezji wraz z kapłanami, katechetami i nauczycielami do Pelplina. Poprzez wspólne spotkanie, będziemy mogli doświadczyć żywego i młodego Kościoła. Liczymy na Waszą obecność.
Zapisy na warsztaty, które potrwają od 14-17 czerwca jak i rejestrację grup na finał Przystani, który odbędzie się w poniedziałek 17 czerwca znajdują się w linku https://tiny.pl/ddgjv

Serdecznie zapraszamy !!!

W tym roku mija 25 lat od historycznej wizyty św. Jana Pawła II w Pelplinie. Z tej racji pragniemy zaprosić na obchody jubileuszu, które odbędą się 6 czerwca 2024 roku.

Program uroczystości wygląda następująco:

godz. 10.00

- Rozpoczęcie obchodów na Górze św. Jana Pawła II

przemarsz do bazyliki katedralnej

- Przedstawienie dla przedstawicieli szkół im. Jana Pawła II w wykonaniu uczniów Collegium Marianum (sala gimnastyczna Collegium Marianum)

- konkurs papieski dla finalistów etapu szkolnego (sale lekcyjne Collegium)

godz. 11.00

Msza Święta dziękczynna w bazylice katedralnej dla wszystkich uczestników. Po Mszy świętej wręczenie nagród dla finalistów konkursu papieskiego.

godz. 20.00

Program słowno -muzyczny na górze św. Jana Pawła II przygotowany przez radiowy zespół „Na cały Głos”.