W niedzielę, 13 października zakończył się III zjazd tegorocznej edycji kursu ceremoniarza. Kolejne spotkanie w piątek, 8 listopada kiedy odbędzie się egzamin przed promocją ceremoniarzy, która odbędzie się dzień później – w sobotę 9 listopada o godz. 15.00 w Bazylice Katedralnej w Pelplinie.

Galeria zdjęć

Zapraszamy do udziału w Ogólnopolskim Konkursie Wiedzy Biblijnej dla Ministrantów i Lektorów. Wszystkie informacje zawarte są na stronie www.knc24.pl.

Zakres materiału: Konkurs obejmuje znajomość Ewangelii według św. Łukasza oraz Dziejów Apostolskich.

Etapy konkursu:
1. Etap parafialny – 6-7 grudnia 2024 roku,
2. Etap diecezjalny – 15 marca 2025 roku,
3. Finał archidiecezjalny – 25-26 kwietnia 2025 roku.

Kategorie wiekowe:
• Ministranci (do VII klasy Szkoły Podstawowej),
• Lektorzy (od VIII klasy Szkoły Podstawowej do studentów w łącznie).

Terminy zgłoszeń: Prosimy o przesyłanie zgłoszeń uczestników do etapu
parafialnego do 23 listopada 2024 roku na ręce Duszpasterza Diecezjalnego - ks. Stanisława Mejera (Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.l).

Rozpoczął się w naszej diecezji kolejny kurs lektora. Jako pierwszy ruszył rejon kartuski, za który odpowiedzialny jest ks. Adam Malinowski z parafii św. Kazimierza w Kartuzach.

Galeria zdjęć

Diecezjalne Duszpasterstwo Służb Liturgicznych zawiadamia, że rozpoczynają się Mistrzostwa Służby Liturgicznej Diecezji Pelplińskiej w Piłce Halowej.

Celem mistrzostw jest integracja środowisk ministranckich ze wszystkich parafii, podczas kolejnych etapów rozgrywek sportowych.

Kolejne etapy rozgrywek diecezjalnych będą przeprowadzone według następującego harmonogramu:

• rozgrywki dekanalne (z udziałem reprezentacji ze wszystkich parafii) – rozegrane do końca grudnia 2024 roku; każda parafia zgłasza się indywidualnie do organizatora turnieju na etapie dekanalnym do 13 października br.; odpowiedzialny za rozgrywki poinformuje zainteresowanych o dokładnym terminie turnieju na etapie dekanalnym; wykaz odpowiedzialnych za organizację turnieju na tym etapie znajduje się poniżej; biorąc pod uwagę uczestnictwo w mistrzostwach w latach ubiegłych, organizatorzy podjęli decyzję o połączeniu rozgrywek w niektórych dekanatach;
  • rozgrywki rejonowe (z udziałem mistrzów dekanatów z rejonu w poszczególnych kategoriach) do połowy marca 2025 r.;
  • finały diecezjalne (z udziałem mistrzów rejonów) na przełomie marca i kwietnia 2025 r.
  • Najlepsze drużyny z Diecezji Pelplińskiej – w 3 kategoriach wiekowych – będą reprezentować naszą diecezję na Mistrzostwach Polski Służb Liturgicznych, które odbędą się 30 czerwca – 1 lipca 2025 roku.

Mistrzostwa rozgrywane są przez drużyny składające się z pięciu zawodników (w tym bramkarz) w trzech kategoriach:

kategoria I – ministrant (roczniki 2013-2017),
kategoria II – lektor młodszy (roczniki 2009 – 2012),
kategoria III – lektor starszy (roczniki 2004 – 2008).

Organizatorzy turniejów piłkarskich korzystają ze wsparcia księży proboszczów oraz działaczy sportowych (nauczycieli, sędziów, odpowiedzialnych za obiekty sportowe). Podczas rozgrywek obowiązywać będzie regulamin, według którego odbywają się Mistrzostwa Służby Liturgicznej Diecezji Pelplińskiej w Piłce Halowej (REGULAMIN PDF).

Szczegóły u swoich księży.

KSIĘŻA ODPOWIEDZIALNI ZA ORGANIZACJĘ MISTRZOSTW W DIECEZJI PELPLIŃSKIEJ DLA SŁUŻBY LITURGICZNEJ W PIŁKĘ HALOWĄ 2024/2025

Diecezjalne Duszpasterstwo Służb Liturgicznych organizuje kolejny kurs lektorski, w którym uczestniczyć mogą chłopcy i dziewczęta z VII klasy szkoły podstawowej i starsi. Organizatorzy kursu proszą, aby uczestnikami były osoby umiejące pięknie i zrozumiale czytać oraz ci, którzy chcą udoskonalić swoją wiedzę i umiejętności w zakresie posługi lektora, a także włączyć się w tę posługę w swoich parafiach. Kurs opiera się na formacji ludzkiej, duchowej i intelektualnej, dlatego w ramach kursu będą odbywały się wykłady z liturgiki, Pisma Świętego, ćwiczenia z liturgiki i fonetyki. Będzie również zgłębiana formacja duchowa przez wspólną modlitwę.

Kurs odbędzie się w pięciu rejonach naszej diecezji. Rozpoczęcie kursu we wszystkich rejonach odbędzie się w podanym dniu o godz. 10.00. Należy wziąć ze sobą Pismo Święte (Biblia Tysiąclecia), notatnik, długopis i zgodę Rodzica oraz ks. Proboszcza bądź wikariusza.

Cykl kursu obejmuje trzy spotkania, które odbędą się odpowiednio w rejonach.

Duszpasterstwo Służb Liturgicznych informuje również, że 9 listopada w Bazylice Katedralnej o godz. 15.00, odbędzie się promocja nowych ceremoniarzy, którzy swoje przygotowania rozpoczęli w sierpniu br. Kolejna edycja kursu dla ceremoniarzy odbędzie się w sierpniu 2025 roku. Również na jesień planowana jest kolejna edycja Diecezjalnego Turnieju Piłki Halowej dla LSO.